Ubezpieczenie na życie to świadczenie, które ma funkcję ochronną. Posiadanie polisy sprawia, że w przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego firma ubezpieczająca wypłaci osobie uposażonej odpowiednią do zdarzenia kwotę.

ubezpieczenie na życie

ubezpieczenie na życie

mail: kontakt@abckredyty.waw.pl

W tym artykule chciałbym się poświęcić na ubezpieczeniu na życie. Nie chcę się skupiać na tym, jaki procent Polaków posiada ubezpieczenie na życie w porównaniu do np. Niemców, Francuzów czy obywateli krajów skandynawskich. Pewne jest, że wiele nam do świadomości obywateli tych krajów brakuje.

Czym jest ubezpieczenie na życie? To nic innego jak opłacanie składki w zamian za pewność, że gdy wystąpi zdarzenie ubezpieczeniowe, a więc nasza śmierć, zachorowanie, pobyt w szpitalu, leczenie za granicą, niezdolność do samodzielnej egzystencji i wiele innych, to firma ubezpieczeniowa wypłaci lub będzie wypłacać np. w formie renty uposażonym np. naszej rodzinie (lub innym osobom, podmiotom uposażonym) odpowiednią kwotę ustaloną w polisie. Osoby posiadające kredyty hipoteczne, kredyty firmowe często nie posiadają ubezpieczeń takiej ochrony. Obecny styl życia, ciągły stres, pośpiech może spowodować wystąpienie nagłych chorób lub może nawet spowodować śmierć. Co pozostanie dla naszej rodziny? Dług, życie w niepewności, poważne konsekwencje braku płynności finansowej, brak stabilizacji, eksmisja z mieszkania. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są składki na ubezpieczenie na życie. I tak dla przykładu 30 letni mężczyzna chcący ubezpieczyć się na życie na kwotę 300 tysięcy złotych może mieć taką polisę już za ok. 50 złotych. Załóżmy, że taka osoba posiada kredyt hipoteczny na kwotę 200 tysięcy złotych i nagle ginie w wypadku, umiera z innego powodu. Bez ubezpieczenia na życie dla rodziny zmarłego pozostaje duży kłopot – duży dług i wszechogarniający strach.

Ostatnio słyszałem o bardzo ciekawym rozwiązaniu proponowanym przez jedną z firm ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie kosztów leczenia chorób nowotworowych na całym świecie do kwoty 2mln euro – koszt dodatkowy do polisy podstawowej 64 złote. Czyż nie warto zapewnić sobie takiego komfortu, że jak zaistnieje takie zdarzenie, nie będziemy, ani my, ani nasza rodzina musieli się martwić o środki na bardzo drogi kuracje lecznicze? Moim zdaniem warto się nad tym poważnie zastanowić.

Ubezpieczenie na życie jest traktowane przez niektóre osoby, jako zło konieczne. Sam wielokrotnie „dodawałem” ubezpieczenia na życie do kredytów, jako coś obowiązkowego. Osobiście znam dwa przypadki, osób, które nie chciały mieć ubezpieczeń, a „zmuszone” przeze mnie zgodziły się te ubezpieczenia opłacić, a życie niestety ułożyło się tak, że ubezpieczenia te były potrzebne.

W pierwszym przypadku chodziło o kredyt na firmę zabezpieczony na mieszkaniu kredytobiorcy. „Zmusiłem” klienta do ubezpieczenia się na życie na 5 lat. Słowo zmusiłem nie oznacza oczywiście wymuszenia. Być może lepiej pasowałoby słowo „uświadomiłem, że warto”. Po roku od udzielenia kredytu zadzwonił do mnie numer tego klienta ( nie rozmawialiśmy ze sobą kilka miesięcy), w słuchawce usłyszałem, Żonę klienta. Okazało się, że mój klient zmarł kilka tygodni przed tym telefonem. W tym całym nieszczęściu, posiadania ubezpieczenia okazało się czymś nieocenionym, ponieważ pozwoliło na spłacenie posiadanego zobowiązania wobec Banku. Człowiek ten nie był zaawansowany wiekowo, ale miał bardzo stresująca pracę, bardzo odpowiedzialną.

W drugim przypadku na szczęście nie chodziło o śmierć, ale o uszczerbek na zdrowiu. Mój klient w dwa miesiące po opłaceniu polisy doznał udaru mózgu, potocznie zwanego wylewem krwi do mózgu. Na szczęście udar nie był ciężki, spowodował ok. 30 dniowy pobyt w szpitalu, ale ten człowiek normalnie funkcjonuje. Ze względu na uszczerbek na zdrowiu otrzymał świadczenie od firmy ubezpieczeniowej pozwalające na opłacenie rat kredytowych w okresie, kiedy nie mógł normalnie funkcjonować.

Nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie ten moment, ta chwila, gdy powiemy – dobrze, że byliśmy ubezpieczeni – ja osobiście życzę wszystkim osobom i wszystkim rodzinom, aby w takich chwilach odpowiednie ubezpieczenie posiadały.

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu:

mail: kontakt@abckredyty.waw.pl